PRIHLÁSENIE NOVINKY E-SHOP

Diskusia - WINDSURF - Stredova plutva (?) - poradte s kupou

» Návrat na prehľad tém

» edog   
edog
30.03.2012 21:25:46
Stredova plutva (?) - poradte s kupou

V mladosti som sa naucil ''tam a spat'', aj v silnejsom vetre, teraz som chcel tu zabavu zazit znova, aj s detmi - minuly rok som si dal brush-up kurzy v HR s pokusmi o rychly tack, jibe, ....zatial ziadny planing ...na sirokej doske so stredovou plutvou... chlapcov zaklady v kurzoch tiez celkom chytili. Chcel som z pozicovne prejst na vlastny gear - napr. sa mi teraz ponuka jazdeny Mistral Vision 161l. Bez stredovej plutvy. Hodi sa pre mna (90kg) a deti (12 a 17rokov)? Ci blbost? Mam hladat predsa len dosku so stredovou plutvou? (dost problem zohnat jazdeny so stredovou iba ak 4metrove, uzke tazke opachy). Kedy uz stredovu netreba? Poradte pls.
Nizsie je review z Mistral Vision 161l Windsurfing magazine:
Sail Range: 6.0 - 9.0 Optimal Sail Sizes: 6.5 - 8.0 Weight: 20.50 lb.Length: 276.90 cm Volume: 161 L Included: Straps, pads,
FREE-RIDE SAILOR: On a plane, the Vision is smooth and predictable, providing excellent control through a big sail range. It''s especially stable through the tail for good coast through holes. Its upwind ability, however, is limited by its small fin.
NOVICE SAILOR -STABILITY: Volume flow favors the tail, allowing novices going for the straps lots of room for error...
EARLY PLANING: It has the float, size and width to jump on a plane, but the small fin hampers its planing potential [note: I will be including a larger fin].
COMFORT AND CONTROL: Comfort is what this board is all about. On a plane, it''s easy to take a hand off a boom and enjoy the scene.
DURABILITY: Thermo-molded ASA construction feels solid and handled the rigors of our novice sailors.
COMMENTS: The V161 best suits aggressive and/or heavyweight novice sailors [note: will also be good for medium-to-lightweights in Singapore''s light winds!]. Its width, volume and construction favor hands on-control for the less experienced.


» Pridaj príspevok k téme

Príspevky: 24     Stránky: / 3     Výpis:    
mafo mafo   15.08.2012 o 09:57
 
RE: Stredova plutva (?) - poradte s kupou

Nove veci za hovno nestoja skorej tie stare urcite pokial chces robit a zazit skutocny windsurfing.Sak kazdy si moze jazdit na com chce.Plavak bez stredovej plutvy je akoze k nicomu.Jazdy to kazdy na svete.


Tomash Tomash   14.08.2012 o 22:41
 
RE: Stredova plutva (?) - poradte s kupou

Cize konecne tito dvaja ludia sem pisu, ze treba mat obidva plavaky aj so stredovou aj bez, lenze ak chces iba jeden plavak, tak bezdebaty so stredovou plutvou, pretoze tak budes zarucene spokojny. Ja som si dnes zajazdil na plavaku bez stredovej plutvy a mozem povedat, ze jedina vyhoda bola, ze som isiel o cosi rychlejsie, ale velka obrovska nevyhoda pre mna je to, ze musim surfovat stale iba po tej iste priamke, teda nemozem ist ani vyrazne po vetre a vychutnavat si tak zadobocak ani protivetru a to je velke obmedzenie na slobode pre mna. Takze tolko. Bez stredovej plutvy je dobre akorat na skakanie, aj ked moj kamarat skace s tazkym starym plavakom so stred. plutvou ako divy a este pridam, ze ja som jazdil doteraz na 20 rokov starom plavaku a bol som velice spokojny, skor tie nove veci stoja za velke hovno.


Jozefo Jozefo   14.08.2012 o 19:08
 
RE: Stredova plutva (?) - poradte s kupou

Pozdravujem Edog. Osobne som zháňal plavák so stred plutvou a môžem potvrdiť, je to problém. Nakoniec som kúpil Starboard Rio 175 L-269 D-76 Š samozrejme so stred plut. Podľa mňa vhdné pre rodinu, začiatočníka a pokročilého na vnútrozemské podmienky. Dcéra sa na ňom učí a nemá problém v slabom vetre stúpať. Ja sňou na 145 L, 7,5 m2 bez stred plutvy jej nebudem stíhať stúpať. Takže ak sa učíš spolu s rodinou určite niečo väčšie s plutvou nech sa rodina zabáva a netrápi. Osobne jazdím najradšej 105L a 5-5,8m. Potom je pre mňa v slabom vetre trápenie jazdiť 145L bez stred plutvy a radšej idem na ten starboard pokiaľ dcéra oddychuje a s radosťou sa pomotám po vode hore dole bez trápenia. Neskôr časom keď fúkne, niečo sklzové okolo 130-145L, a o zábavu pri vode máš postarané či fúka, či nie a jazdíš spolu s detmi. Aspoň ja to takto mám odskúšané pre naše podmienky a HR. Cauko Jozef


Wsurfer Wsurfer   14.08.2012 o 14:19
 
RE: Stredova plutva (?) - poradte s kupou

Tomash: mám skúsenosti aj s plavákmi so stredovou plutvou, aj keď je to už dosť dávno čo som na nejakom stál. Čo sa tej poznámky týka že s menším plavákom v slabšom vetre sa jazdí zle, máš pravdu. Preto skúsený surfista má plavákov viac (minimálne dva) a ide na vodu s tým ktorý zodpovedá aktuálnym podmienkam. Pričom 99 tunajších prispievateľov do fóra sa baví o sklzovom windsurfingu (1 - SVK1). Sám jazdím 160 l plavák v slabom, ale stále sklzovom(!) vetre a zo stúpaním nemám problém. Samozrejme stúpať s klzákom bez stredovej plutvy vo výtlačnej plavbe je náročnejšie a dlhšie trvá ako pri plaváku s plutvou. Ale to sa stane iba vtedy ak vietor náhle ustane. Keď sú počiatočné podmienky nesklzové, tak sa nejde s klzákom na vodu. S pribúdajúcim vetrom treba zmenšovať všetku výbavu aj plavák aj plachtu a stúpanie je úplne bezproblémové, skôr nastáva opačný problém - ako vo víchrici odpadávať.


Wsurfer Wsurfer   14.08.2012 o 14:06
 
RE: Stredova plutva (?) - poradte s kupou

takto: stredová plutva má význam v dvoch prípadoch: keď sa učíš je oveľa oveľa jednoduchšie stúpanie proti vetru, čo začiatočníci robia aj tak 90 času. Druhý prípad je ten keď už síce vieš jazdiť ale akceptuješ aj nesklzové podmienky a ideš na vodu za každého (slabého a nesklzového) vetra. Ak však plutva je len pomôcka na ceste k sklzovému windsurfingu, tak by som si to rozmyslel či kúpiť Vision 161. Jeho jedinou výhodou je trochu vyššia trvanlivosť nakoľko má ASA vrstvu. Celkovo je Vision starý nejakých 10-12 rokov a za ten čas sa tvary plavákov dosť zmenili. Takže Vision áno ale len vtedy ak má slúžiť ako rodinná plť alebo v druhom prípade ak akceptuješ že sa jedná o medzistupeň a pri dosiahnutí vyšších schopností presedláš(te) na čisté klzáky. A ešte jedna vec: ak Vision tak len za veľmi malý peniaz 100-150 € max. vyššiu hodnotu to nemá. Inak niečo modernejšie z tej kategórie ako JP Funster, Starboard Go a pod. Nové plaváky sú pokryté protyšmykovou penovou hmotou, zatiaľ čo u Visionu hrozí hladký vyšmýkaný povrch.


Tomash Tomash   13.08.2012 o 16:14
 
RE: Stredova plutva (?) - poradte s kupou

Zaujimave, ze radite, ale nepisete ziadne skusenosti na vlastnej kozi. Ja som stal na 190l doske priemerne 10-15krat do roka na nasich vodach za poslednych 7 rokov, co je dokopy asi 100 krat a ani raz som neodchadzal od jazera sklamany a to ani na mory nie, ale tento rok som sa postavil na 120l a po 20 metroch som bol neprijemne prekvapeny, pretoze fukal slaby vietor a teraz som stal na 143l a sice som jazdil ale stupal som 200m dve hodiny, co predtym som vystupal za 10min. Takze skuste sem niekto napisat, ake mate prakticke skusenosti s jazdenim na modernej sirsej doske okolo 140l v silnom a hlavne v slabom vetre, pri stupani, na zarastenom jazere, vo vlnach, pri kluckovani, pri dosahovani maximalky, na nasich vodach, na mory, v narazovom vetre a to uz je asi vsetko.


mafo mafo   13.08.2012 o 12:42
 
RE: Stredova plutva (?) - poradte s kupou

edog si najprv vyskusaj vytlaky chod do JP X-cite ride 134-146l alebo Fun Ride 130-145l nekupuj stare veci bud progresivny mysli dopredu.


Tomash Tomash   12.08.2012 o 08:27
 
RE: Stredova plutva (?) - poradte s kupou

Ja mam 67kg, jazdil som na 190l so stredovou plutvou a s plachtou 6,8 m2 a prakticky nikto ma nepredbehol za celych 7 rokov az na vynimku vo velmi silnom vetre, aky fukava u nas raz dva krat za rok, tak to boli rychlejsi ti na 150l bez str. plutvy. A ucit sa na 140l je blbost, pretoze na 190l sa naucis surfovat ovela rychlejsie. S touto vybavou som si vychutnaval aj vetriky 3-4 m/s mozno aj menej a bez problemov som jazdil po celej priehrade, kam som len chcel. Jednoznacne stredova polutva je super, sam zhanam takyto plavak, ak mate niekto na predaj tak piste!


misino misino   11.08.2012 o 19:26
 
RE: Stredova plutva (?) - poradte s kupou

160 L je na tu vahu vela ale na slovenskych podmienkach by som pri uceni nesiel pod 140 L, treba ratat vahu stazna, plachty, rahna + nejaka ta voda v dlhom neoprene a hned mas 120 kg. Stredovu plutvu neries ak nechces mat skolu windsurfingu. Chalani sa budu moct vozit na dakej 140 L aj dvaja naraz :), takze co bude dobre pre teba isto na zaciatok bude dobre aj im


Tomash Tomash   11.08.2012 o 12:00
 
RE: Stredova plutva (?) - poradte s kupou

Co Vas nema pani??? Jednoznacne stredova plutva je absolutne neprekonatelne riesenie dobreho rozmaznaneho windsurfistu. Tu su vyhody: Start z brehu je pohodlny, pretoze plutva je zaklopena, v pripade narazu alebo porastov sa pltuva zaklopi a porasty su prec, stupanie je uplna malinka a bezproblemov sa clovek vrati spat ked prestane fukat a clovek si tak moze vychutnat jazdu na zadobocak, pri silnom vetre sa plutva sklopi aj sama od seba a plovak je ako kazdy iny bez stredovej pltuvy. Takze ked to zhrniem tak nielen na ucenie ale na jazdenie v akomkolvek vetre v nasich slovenskych vodach vodach je najlepsi uzky plovak o sirke 60 az 65cm, vytlaku 140-160l (v pripade 90kg by som isiel do 190l) a jednoznacne so stredovou pluvou. Myslite si co chcete, ale toto je vybava pre dobreho rozmaznaneho vindsurfistu. A len k sirokej doske dodam, ze podla mna nie je dobre ovladatelna, nie je dobra do vln a nie je taka rychla.


Pridaj diskusný príspevok k téme


Ak chceš pridať diskusný príspevok, musíš byť prihlásený.




» Pridaj diskusný príspevok k téme s prílohou