PRIHLÁSENIE NOVINKY E-SHOP

Diskusia - WINDSURF - Plachta do slabého vetra

» Návrat na prehľad tém

» Pedro35   
Pedro35
17.08.2011 7:07:42
Plachta do slabého vetra

Uvažujem s kúpou väčšej plachty do nasích podmienok, vánky 4 - 6 m/s. Teraz jazdím na 7,3 NS x:type občas ma potiahne aj do sklzu pri hmotnosti 87 kg doska 130 litrov. Uvažujem niečo medzi 7,7 - 8,1 m2, má zmysel ísť do 2 cambrovej plachty? Aké máte skúsenosti? Vopred dík za odpovede.


» Pridaj príspevok k téme

Príspevky: 15     Stránky: / 2     Výpis:    
S.K. S.K.   21.09.2011 o 12:27
 
RE: Plachta do slabého vetra

Príspevok od ''ma'' je veľmi výdatný a presný.
Dovolím si len zopár poznámok z trochu iného pohľadu.
Pokiaľ by sme sa bavili ako o najvýznamnejšom parametri výbavy, skončili by sme pri dnešnej ponuke u formulovej dosky 100cm širokej, plachty 12m2 na 3m rahne a finke 70cm. Takýto materiál pri správnej technike (doska je krátka, treba ju správne zaťažiť) a dostatku fyzickej sily ide do sklzu najskôr. Otázka je, či niekomu stačí ''len'' samotný sklz rovno. Pokiaľ áno, je to samozrejme úplne legitímne a ok, každý si môže vo WS nájsť to svoje.
Pokiaľ však niekto má aj iné želania, napr. nemusieť surfovať až po opačný breh, tam zostúpiť a ''ručne'' otočiť dosku, ale otočiť sa napr. halzou, tak tu už formulový materiál je hodne náročný.
Preto doporučujem voliť pri materiály kompromis medzi jeho schopnosťou čím skôr prejsť do režimu kĺzavej plavby a jeho schopnosťou umožniť obraty a zvládnuteľnosťou jazdy na ňom.
Rozdiel formuly oproti freeride alebo freerace výbave (napr. 70-75cm široká doska, 7,5-8,5m2 plachta, 40-45cm finka) je OBROVSKÝ. Takáto výbava samozrejme o niečo neskôr ide do sklzu, ale je výrazne jednoduchšie zvládnuteľná bežnému surfistovi v SR.
Za zmienku tiež stojí to, že v hraničných podmienkach je sklz pomalý a ani najlepší surfisti nedokážu prekĺzať celý obrat.
ČO VŠAK DOPORUČUJEM NAJVIAC: nesústrediť sa za každú cenu na čo najnižšiu hranicu sklzu. namiesto toho jazdiť v slabšom vetre čo najviac s menšou plachtou (napr. 5-6m2) a osvojiť si techniku manipulácie s oplachtením (aj doskou) - napr. jazdiť backwinded, heli- a iné tack-y, upwind 360, switch stance, clew first atď... je toho hodne čo sa dá naučiť. Toto posúva jazdecký progres omnoho výraznejšie dopredu než pomalé sklzy rovno v low wind podmienkach. Potom v silnejšom vetre je zvládnutie nových manévrov podstatne jednoduchšie a rýchlejšie. Inými slovami: takto sa z nás môžu stať technicky zdatnejší surfisti rýchlejšie.. a to aj pri zohľadnení toho, že keď tu u nás poriadne fúka, je to malý sviatok.


Jégé Jégé   10.09.2011 o 22:09
 
RE: Plachta do slabého vetra

ma: Martin veľmi výstižný,profesionálny príspevok,presne o tom to je.Doporučujem Jakubovi ,možno trochu obšírnejšie podobný článok uverejniť aj v časopise.


Fony Fony   19.08.2011 o 19:50
 
RE: Plachta do slabého vetra

Veľa záleží aj na plaváku a technike jazdy. Nie som žiadny borec na vode, ale boli prípady, keď s tou 7,5 Zephyr som bol asi taký istý čas v sklze ako kámo s 8,5-kou Gun Sails-ak sa dobre pamätám značky. Netvrdím, že je to najlepšia značka, len kto vydel tú plachtu, na prvý pohľad si myslel že má aj cambre. Samozrejme každý si musí vybrať sám, to píšem len moje skúsenosti.


Mikhal Mikhal   19.08.2011 o 10:49
 
RE: Plachta do slabého vetra

chlapec mal dokopy aj s vystrojom max. 80 kg, ja mám 89 kg a plus veci... a jazdil 130ku dosku, a ja 140... to až tak veľký rozdiel neni ...


mafo mafo   19.08.2011 o 09:42
 
RE: Plachta do slabého vetra

Hacik je vo vahe cloveka kto je jak tazky jaku ma hmotnost,nepocitam este ws material hmotnost.Inac by sa nerobyly pro plavaky lahsie ako normal takisto stazne a podobne,keby ws zavysel od sily cloveka bolo by to ine.Ako aj spravneho setupu materialu vytlak,velkost plavaku a ostane veci.


Mikhal Mikhal   18.08.2011 o 19:48
 
RE: Plachta do slabého vetra

Fony - Je to diskutabilné, že akou jazdíš, minule keď bol na Kráľovej južák, a týpek jazdil Ezzy 7,5 - a ja som jazdil Neilpryde 6,9 a bol som v sklze furt a on sa len vláčil... tak potom v čom je ten háčik?


Fony Fony   18.08.2011 o 19:18
 
RE: Plachta do slabého vetra

No ja by som odporúčal vybrať plachtu zn. Ezzy napr. model Infinity, ktorú môžeš používať aj s cambrami aj bez, výborne funguje v obidvoch prípadoch. Má veľmi hlboký profil, čo Ti postačí aj za slabého vetra. Ja používam plachty tejto značky a som 100 -ne spokojný. Boli prípady, keď kamoši stáli s 8-ičkami a ja s 7,5 Ezzy Zephyr som bol ešte v sklze. Samozrejme veľa záleží aj na peňaženke...


i-Riki i-Riki   18.08.2011 o 17:04
 
RE: Plachta do slabého vetra

tak ako pise Slavo, dodrzat odporucanie plachty k doske, vacsiu ako pisu nema zmysel, potom radsej vymenit aj dosku. Moje skusenosti, 7,2m bezcamberovka ale NP Hellcat ta funguje vyborne a 8,5m cambrovka NP V8 (teraz H2) jazdi skoro stale :) v kratkej buducnosti vymena za NP Slalom 8,6 tak uvidim.


jaskop jaskop   18.08.2011 o 11:16
 
RE: Plachta do slabého vetra

pri mojich 100kg, doska 127L/74cm(sirka): do slabeho vetra (5-6m/s) mam NP8.5 2 cambery(horna hranica pre dosku). Je to tak akurat, ale viac ma bavia mensie veci :). Mensiu plachtu mam az NS7.0 bezcamber. Obe vyuzivam tak 50:50.
Ak mas 7.3ku, kupuj od 8.2 vyssie (moj nazor), plus cambre urobia vela...
Bat sa nemusis, nemas 40kilo ako podaktori , je to vec zvyku. Kedysi som mal aj 9.5ku na formuly a to boli sklzy od 4m/s .
Aloha


Pedro35 Pedro35   18.08.2011 o 07:37
 
RE: Plachta do slabého vetra

máš pravdu hmotnosť dole tiež pomôže, cieľ mám 80 kg čo je WS normovaný jazdec, aspoň u Neilpryde


Pridaj diskusný príspevok k téme


Ak chceš pridať diskusný príspevok, musíš byť prihlásený.




» Pridaj diskusný príspevok k téme s prílohou